Uzm. Dr. Özkan Yükselmiş tarafından Gazete ve internet sitelerinde yazılmış makaleler ve köşe yazıları

Bel ağrıları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Dünya nüfusunun %90’ı hayatlarında en az bir kere bel ağrısı yaşamıştır. 45-55 yaş grubu arasında en sık görülür. Baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olan bel ağrısı günlük yaşantımızı, iş yaşantımızı oldukça etkileyen bir bulgudur.

Devamı...

Omurga eğriliği nasıl tedavi edilir?

Omurga vücudumuzu destekleyen ve hayati önemler taşıyan parçamızdır. Omurga 33 parça kemikten ve bu kemikleri birbirine bağlayan dokulardan oluşmaktadır. Omurganın vücudumuz için büyük görevleri vardır.

Devamı...

Bel fıtığı hayatınızı karartmasın

Genellikle orta yaşta görülmeye başlayan bel fıtığı, şiddetli ağrılara sebep olabilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemler yaratabilen bir hastalıktır.

Devamı...

Geçmeyen ağrılar ve fibromiyalji

Fibromiyalji, yaygın kas ağrılarıyla karakterize beraberinde uyku bozukluklarının, kronik yorgunluğun ve vücutta genel hassasiyet alanlarının da sıklıkla eşlik ettiği bir romatizma çeşididir.

Devamı...

İltihaplı bel romatizması neden olur?

Tıp dilinde ankilozan spondilit olarak bilinen iltihaplı bel romatizması genellikle genç yaşlarda ve özellikle erkeklerde daha fazla ortaya çıkan temel olarak omurga, diz, kalça, el ve ayak bileklerini tutabilen ağrılar ve şişlikler ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler genellikle sabah bel ağrısı ve eklem ağrıları ile uyanmaktadır ancak kişilerin yaşadıkları ağrıların hareketle azaldığı bilinmektedir.

Devamı...

Osteomalazi hastalığında fizik tedavi ve rehabilitasyon

Osteomalazi, D vitamini eksikliği sonucu oluşan, erişkinlerde görülen kemiklerin yumuşaması ve zayıflamasına yol açan bir hastalıktır. D vitamini kemiklerin sertliğini sağlayan kalsiyumun bağırsaklardan emilimini ve kemiklerin sertleşmesine yardımcı olan bir vitamindir. D vitamini bağırsaklardan kalsiyumun alınıp kemiklere geçmesi işlevini yerine getiremezse kemik kitlesi azalır ve yumuşamaya başlar. Bu hastalığa sahip olan kişilerde normal sağlıklı kişilere oranla kemikler eğrileşir ve kırılmaya yatkınlığı artar.

Devamı...